Regeneracja siłowników hydraulicznych krok po kroku

Luty 24, 2021

Siłowniki hydrauliczne to bardzo istotne elementy ogromnej liczby mechanicznych urządzeń, między innymi robotów przemysłowych, pojazdów lub dźwigów. Do działania wykorzystują ciecz, która przesuwa ich organ roboczy (na przykład tłok), powodując w ten sposób ruch posuwisty tłoczyska.

 

Części te cechuje niewielka bezwładność, a także szybkie reakcje na zmiany ciśnienia, co czyni je niezwykle efektywnymi. Podczas pracy podlegają jednak często bardzo dużym obciążeniom, a choć radzą sobie nawet z wyjątkowo ciężkimi ładunkami, długotrwałe działanie w ekstremalnych warunkach nie pozostaje bez wpływu na ich żywotność. Siłowniki hydrauliczne z czasem się zużywają. 

 

Wykorzystywanie w maszynie niesprawnych elementów bardzo negatywnie wpływa na jej sprawność, a do tego naraża ją na uszkodzenia, które generują dodatkowe koszty oraz opóźnienia w produkcji. Niestety, siłowniki hydrauliczne nie należą do tanich części i zakup nowego egzemplarza może okazać się zbyt dużym wydatkiem. Regeneracja zużytego elementu jest tanią i efektywną alternatywą – pozwala szybko przywrócić siłownikowi dawną sprawność, przy stosunkowo niewielkich kosztach. 

Jak wygląda regeneracja siłowników hydraulicznych? 

Regeneracja siłowników hydraulicznych jest wykonywana przez fachowców, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednią wiedzę. Nasza firma specjalizuje się w renowacji zużytych części i ma w tej materii długoletnie doświadczenie. 

 

Proces regeneracji siłowników hydraulicznych przebiega zazwyczaj według sprawdzonego porządku. Składa się z następujących etapów: 

- Rozłożenie siłownika na części – dokładny przegląd pozwala określić stan zużycia urządzenia i wskazać jego uszkodzenia. Wszystkie części należy również skrupulatnie wyczyścić oraz poddać rygorystycznym testom, które pozwolą sprawdzić, który z elementów powoduje niewłaściwe działanie siłownika. 

- Sporządzenie szczegółowej ekspertyzy – opisuje ona wszystkie detale dotyczące stanu urządzenia w momencie przyjęcia go do regeneracji. Zawiera także wnioski zebrane w trakcie przeglądu oraz testów. 

- Wykonanie wyceny – w tym momencie znany jest już zakres prac, które będą musiały zostać wykonane. Oszacowany może więc być również ich koszt. 

- Regeneracja urządzenia – dokładne czynności, które mają miejsce podczas samej regeneracji, zależą od konkretnego przypadku. Zazwyczaj składają się na nie takie prace jak: wymiana łożysk i uszczelnień, szlifowanie i chromowanie tłoczysk lub ich ewentualna wymiana, honowanie cylindra i wymiana jego rur, drążenie toczysk, a także dorabianie ucha cylindra oraz dławicy. 

 

Gdy prace zostaną zakończone, a zregenerowany siłownik zostanie ponownie przetestowany, będzie mógł powrócić do swojego właściciela.

Wróć