Za co odpowiadają orbitrole i kiedy wymagają regeneracji?

Marzec 31, 2021

Orbitrol jest hydrostatycznym zaworem skrętu, który stosuje się jako sterownik skrętu kół skrętnych niektórych pojazdów. Pełni funkcję wspomagania kierowniczego. Najczęściej wykorzystuje się go w maszynach budowlanych, rolniczych, samochodach ciężarowych, wózkach widłowych, ładowarkach teleskopowych. Orbitrol został stworzony przez duńską firmę Danfoss, jednak dzisiaj na rynku możemy dostać zawory od różnych producentów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

 

Dostępne na rynku są orbitrole z przepływem otwartym (nazywane czasem systemem open) lub zamkniętym (system close) oraz z reakcją od kół lub bez. Producenci oferują także orbitrole z zaworami zwrotnymi oraz przelewowymi, które są w nich zabudowane lub nabudowane jako osobna jednostka. Stosowanie zaworów skrętu w maszynach ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest zapewnienie płynnej kontroli skrętu i zmniejszenie emisji hałasu. Dzięki temu urządzenia w nie wyposażone są bardziej komfortowe w obsłudze. Zawory skrętu są częściami uniwersalnymi, czyli mogą być stosowane w wielu rozmaitych maszynach. 

Jak objawia się uszkodzenie orbitrolu?

Orbitrole, jak wszystkie urządzenia, mogą ulegać awarii. Ich przyczyną najczęściej jest nieprawidłowa instalacja lub niewłaściwe użytkowanie. W każdym przypadku konieczny jest kontakt z zakładem zajmującym się naprawą hydrauliki siłowej. Profesjonalny serwis maszyn przeprowadzi dokładną diagnostykę. Być może konieczna będzie regeneracja zaworu. Ważne jest, by jak najszybciej zorientować się, że coś złego dzieje się z orbitrolem.

Jak rozpoznać uszkodzenie?

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia orbitroli są wycieki oleju na wałku napędowym. Wiele osób próbuje w tym momencie wymienić uszczelniacze, lecz to może okazać się niewystarczające. Dopiero wymiana suwaków rozwiąże problem. Awarię można rozpoznać po tym, jak pracuje urządzenie. Zaburzenia działania orbitroli najczęściej opisywane są przez użytkowników jako wrażenie „pływania” pojazdu lub problemy z utrzymaniem prostego kierunku jazdy. 
Dostępne na rynku orbitrole pochodzą od różnych producentów. Pomimo że ich wygląd jest bardzo podobny, zawory mogą różnić się od siebie wewnętrzną konstrukcją, dlatego ważne jest, by ich naprawę powierzyć doświadczonemu zakładowi. 

Wróć